Wróżba

agneta_783x561

Agneta Pleijel, Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, przeł. Justyna Czechowska, Karakter 2016

agneta-pleijel-_774x1127

Agneta Pleijel to bardzo ważna dla mnie autorka. Pamiętam, jakim przeżyciem była dla mnie lektura jej „Lorda Nevermore”, książki o przyjaźni Witkacego i Bronisława Malinowskiego. Pochodzącą z tej książki „Mapę mężczyzny” pokazywałam moim studentkom na Gender Studies.

 „Wróżba” zachwyciła mnie i oszołomiła do tego stopnia, że jadąc na wywiad z jej autorką, zastanawiałam się jak zadawać pytania. Książka ta bowiem bardzo mocno przemawia do nieracjonalnej części mnie, wymaga oddechu, milczenia, popatrzenia się w dal. Jest niezwykle pojemna – czytałam ją już dwa razy i czekam na kolejną lekturę, gdyż przy każdej następnej odsłania nowe warstwy.

 „Wróżba” opowiada o dorastaniu w Szwecji i w Stanach w latach 40 i 50. Opowiada o Szwecji, kraju który szybko wzbogacił się po wojnie, i był u szczytu racjonalizmu. Jak ten racjonalizm wpływa na bohaterkę? Opowiada o Stanach, gdzie w 1948 roku w krzakach na plaży w Kaliforni bohaterka widzi tablicę z napisem „NO BLACKS. NO DOGS. NO JEWS”. Opowiada o kolejnych przeprowadzkach (tata bohaterki jest profesorem matematyki, więc cała rodzina przeprowadza się tam, gdzie on dostaje posadę na uczelni). O matce, która jest niespełnioną pianistką. O dziadkach, o ciotkach, które odgrywają ważną rolę w życiu emocjonalno-duchowym bohaterki, szczególnie ciocia Ricki. O sztuce, która pomaga docierać nam do nas samych – muzyce, książkach, teatrze, filmie, malarstwie. „Wróżba” to lektura wzbogacająca, inspirująca, poruszająca. To piękno, które może zmienić nasze życie na pełniejsze, lepsze. Przeczytajcie.

Agnieszka Drotkiewicz

Foto: Patty Pająk

 

 

drot2Agnieszka Drotkiewicz – pisarka. Autorka czterech powieści (Paris London Dachau, Dla mnie to samo, Teraz, Nieszpory) oraz zbiorów rozmów (dwa wspólnie z Anną Dziewit – Głośniej! Rozmowy z pisarkami, Teoria trutnia i inne; sama –  Jeszcze dzisiaj nie usiadłam, Piano rysuje sufit). Przeprowadziła wywiad rzekę z Dorotą Masłowską pod tytułem Dusza światowa oraz rozmowę z Ewą Kuryluk Manhattan i Mała Wenecja.  Jest także autorką dramatu  Daleko od Wichrowych wzgórz. Była kuratorką i prowadzącą trzech cyklów spotkań literackich Daleko od Wichrowych Wzgórz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Klubu Kreatywnego Czytania oraz Lesen znaczy czytać – współorganizowanego z Goethe Institut.

 

Przeczytaj również:

Nowości tygodnia

Vincent Severski. Lektury szpiega

Nowości w księgarniach

Nowości tygodnia

Marcin Meller. Sprzedawca arbuzów

Nowości na półkach ksiegarskich

Szymon poleca lektury

Co nowego dla dzieci?
.
Comments
  1. kola213