Bajka o Piosence i nutkach

Bajka_25lat_h264.mp4_snapshot_00.11_[2017.11.28_08.39.17]

„Bajka o Piosence i nutkach” Lidii Bajkowskiej to legendarny bestseller, który po 2 dekadach przerwy wydawniczej zostanie wznowiony już w grudniu 2017 r. Przed laty nakład tej książki osiągnął rekordowe 600.000 egzemplarzy (1992-1996).

Nieprzerwanie od 25 lat tytuł wychowuje kolejne pokolenia dzieci, których wciąż zachwyca jako ulubiona bajkę na dobranoc, a w przedszkolu i szkole jako doskonały podręcznik do nauki muzyki, nut i gry na pianinie. Publikacja przez długi okres wpisana była również na listę podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej dla klas I – III. Obecnie „Bajka o Piosence i nutkach” ukaże się na rynku w swój 25 jubileusz dzięki wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka opowiada o siedmiorgu Dzieciach-Nutkach, których imiona i przygody służą edukacji muzycznej – w szczególności dydaktyce nauczania nazw literowych nut… Nutka Celinka jest za mała, by samodzielnie wejść na Drabinę-Pięciolinię, dlatego siada na ławeczce pod nią. Nutka Danusia była niegrzeczna, więc za karę usiadła na klawiaturze fortepianu pomiędzy dwoma czarnymi klawiszami, które jej pilnują. W ten dziecinnie prosty i atrakcyjny sposób trudna wiedza muzyczna (położenie nut na pięciolinii i klawiaturze fortepianu) staje się łatwa dla małych czytelników (a często również ich rodziców). Historie spersonifikowanych nut: Celinki, Danusi, Ewy, Franka, Grzesia, Anki i Henia są wciągającą lekturą i jednocześnie doskonałą formą edukacji, zgodną z naturalnym sposobem uczenia się przez dzieci, tj. poprzez wyobraźnię, fantazję i zabawę.

Najpierw czytelnicy odkrywają świat muzyki klasycznej poprzez cztery proste kontrasty muzyczne – m.in. w Krainach Wysokich i Niskich Dźwięków, które otwiera przez nimi Profesor Wiolin oraz Profesor Bas. Później uczą się słuchać muzyki i ją rozumieć. Następnie dzieci odkrywają nuty, ich położenie na liniach i polach pięciolinii, aż wreszcie szukają „głosów” swoich ulubionych bohaterów na klawiaturze pianina. Na koniec książka zachęca do dalszych zabaw nutkami, czyli do samodzielnego układania z nich nowych melodii.

„Bajka”, choć ma już 25 lat, doskonale spełnia potrzeby współczesnych czytelników. Zawiera w sobie wiele interaktywnych elementów takich jak np. kolorowanki i rysowanki. Ponadto charakteryzuje ją unikalna, podwójna warstwa emocjonalna – z jednej strony intrygujące przygody w obszarze literackim, z drugiej – bogactwo nowych emocji odrywanych przez najmłodszych w samej muzyce. Właśnie dlatego od ćwierć wieku książka wciąż zachwyca, a dla wielu dzieci staje najbardziej ulubioną książką.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie      edukacjamuzyczna.pl     oraz        wspieram.to/Bajka o Piosence