Festiwal Literatury dla Dzieci 2017

Trzy miasta, 17 festiwalowych dni i ponad siedemdziesięciu gości. Za nami wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci! W ponad 100 wydarzeniach wzięło udział blisko siedem tysięcy dzieci. Ale głowy do góry, bo Festiwal wraca już jesienią!

 

galeria_guntera_grassa_fot_bartosz_banka_795x531 Foto: Bartosz Bańka

To był dni pełen emocji, dobrej zabawy i najlepszej literatury dla dzieci, a program festiwalu w Warszawie, Gdańsku i Krakowie szczelnie wypełniły spotkania literackie, warsztaty nie tylko plastyczne, a także koncerty, spektakle teatralne, wystawy, gry miejskie i pikniki.

Gośćmi wiosennej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci byli między innymi Sarah Forbes, Antjie Krog i Martin Widmark, a także rodzimi autorzy na czele z Jackiem Cyganem, Barbarą Gawryluk, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Andrzejem Maleszką, Marianną Oklejak, prof. Joanną Papuzińską, Marcinem Szczygielskim, Adamem Wajrakiem, Wojciechem Widłakiem i Józefem Wilkoniem. Warsztaty plastyczne poprowadzili między innymi Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Małgorzata Gurowska, Anna Kaszuba-Dębska, Tomasz Minkiewicz, Ula Palusińska, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek i Ifi Ude.

Festiwalowi towarzyszyły również wystawy. W Warszawie można było między innymi zobaczyć prace Emilii Dziubak, w Gdańsku – pokonkursową wystawę JASNOWIDZE, TRZY/MAM/KSIĄŻKI oraz plenerową wystawę Co to właściwie jest demokracja Equipo Plantel/Marta Pina, a w Krakowie Lodorosty i Bluszczary – prezentującą twórczość poetycką dla dzieci Jerzego Ficowskiego i Co to właściwie jest demokracja.

Były też spektakle. W Warszawie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci można było zobaczyć fragmenty przedstawienia „W pogoni za bajką” Teatru Rampa, w Gdańsku – prapremierę „Turbanu Mistrza Mansura” w Teatrze Miniatura, a w Sopocie „Licho nie śpi” Teatru Uszytego.

Festiwalowi Literatury dla Dzieci towarzyszy konkurs dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci. Od tego roku przyznawane są dwie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: ta przyznawana przez Kapitułę Konkursu trafiła do Karola „KaeRela” Kalinowskiego za „Kościsko” (Kultura Gniewu), a Nagroda Czytelników do Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za „Na Giewont się patrzy” (Oficyna Wydawnicza Oryginały).

Już teraz zapraszamy do Poznania na jesienną odsłonę Festiwalu Literatury dla Dzieci, który potrwa od 3 do 7 października. Swój udział potwierdzili m.in. Åsa Lind, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Jacek Cygan, Emilia Dziubak i Grażyna Bąkiewicz.

Więcej informacji na stronie: http://fldd.pl/2017/