Książki i książeczki. Literatura dla dzieci.

Dla dzieci – wiadomo- wybieramy to co jest odpowiednie dla ich wieku i rozwoju. W każdej kategorii wiekowej jest tego multum. Dzisiaj wybraliśmy tylko kilka z tego ogromnego bogactwa tytułów.

 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

pruszynski_812x246

Kruk, co kracze pokrakanie

Pan Poeta

kruk co kracze_812x1153
„Kruk, co kracze pokrakanie” to już trzecia z cyklu dowcipnych książeczek Pana Poety, które z humorem pokazują nasze przywary, w dowcipny sposób zwracając uwagę na nie tylko dziecięce problemy.
Tym razem bohaterem żartobliwego wierszyka jest Kruk, którego trudno zrozumieć, jeśli nie pozna się jego kruczego języka.
Wesołe i łatwo zapadające w pamięć wierszyki Pana Poety, wzbogacone świetnymi ilustracjami Joanny Młynarczyk, gwarantują świetną zabawę podczas wspólnego rodzinnego czytania.
Dotąd ukazały się: „Kura, co tyła na diecie” i „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów”.

Autor ukryty pod pseudonimem Pan Poeta mówi o sobie, że jest największym, bo prawie dwumetrowym Autorem dla dzieci. Chętnie spotyka się z przedszkolakami, prezentuje w mediach społecznościowych. A jednak jego imię i nazwisko pozostaje (na razie?) tajemnicą.

 

Wydawnictwo Muchomor

muchomor_812x812

Coco i jej mała czarna sukienka

Annemarie van Haeringen

coco_812x1012

Obrazkowa książka dla dzieci przedstawiająca ikonę hstorii mody, Coco Chanel , od czasów jej dzieciństwado wielkiej kariery. Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, ubrała je w spodnie i oczywiście w “małą czarną” , najsłynniejszą sukienkę świata. Stworzyła także nieśmiertelne perfumy Chanel nr 5, ktore do dzisiaj są najbardziej popularnym zapachem na świecie. Książka dla wszystkich małych i dużych wielbicieli mody !

 

Filharmonicy się stroją

Karla Kuskin

filharmonicy_812x1053

Jest piątek wieczór, na dworze się ściemnia, a tu i ówdzie w różnych częściach miasta 92 mężczyzn i 13 kobiet stroi się do pracy. Kiedy są już gotowi każdy zabiera swój instrument i rusza do centrum. Punktualnie o 19.30 razem zagrają w filharmonii.

 

Wydawnictwo Mamania

mamania_812x812

Kropka

Peter Reynolds

Kropka_okadka_812x753

„Kropka” Petera Reynoldsa to książka, która stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzień ten stał się pretekstem do celebrowania przez wszystkich kreatywności, twórczych działań i wiary w siebie i własne możliwości. Na całym świecie ponad 7 milionów osób uczestniczy w obchodach Dnia Kropki! Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała pewnego dnia nauczycielka do Waszti.

Dziewczynka twierdzi, że nie potrafi rysować. Ale może umie się podpisać? Na pewno! Prosta historia o tym, dokąd nas doprowadzi pomysłowość i wyobraźnia. Bo przecież w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent!

 

 

Wydawnictwo  Skrzat

skrzat_812x812

Wielka afera w teatrze lalek

Beata Sarnowska

afera_812x1153

Detektywi z Olsztyna znów w akcji!
Podczas spektaklu w Olsztyńskim Teatrze Lalek w niewyjaśnionych okolicznościach znika pochodząca z Kopenhagi wypożyczona kukła Królowej Śniegu. Kama, Zuza, Krzysiek i Święty, obecni na lekcji teatralnej, przypadkiem dowiadują się o kradzieży i postanawiają w tajemnicy przed dorosłymi wytropić złodzieja lalek.
Kto nim jest?
Zadłużona szatniarka, zwolniony portier czy szukająca zemsty krawcowa? A może należy poszerzyć krąg podejrzanych?
Rozejrzyj się! Bądź uważny! Rozwiązanie zagadki jest bliżej niż myślisz…

 

Wydawnictwo Literatura

literatura_812x812

Baltazar wraca do domu

 Katarzyna Wasilkowska

baltazar_812x1153

We wsi pod lasem w pięknych i zadbanych domach mieszkają porządni mieszkańcy. Życie dorosłych toczy się tam od plotki do plotki, powoli i spokojnie. No, może dzieciom trochę się nudzi. Do czasu.

Niezapowiedziany przez nikogo, nie wiadomo skąd i po co, do opuszczonej chatki w środku lasu wprowadza się dziwny jegomość, nijak nie pasujący do wiejskiej społeczności. Tadziulek i Stasinek są znudzonymi, ale bardzo pomysłowymi koziołkami. Dla nich tajemniczy przybysz w lesie i zjeżeni mieszkańcy we wsi to zapowiedź utęsknionej rozrywki, gdyż wiadomo, że nuda, plotka i tajemnica to mieszanka prawdziwie wybuchowa.

Opowieść o tym, że inne nie znaczy złe, i o tym, że kłamstwo, nawet na czterech szybkich nóżkach, nie zajdzie daleko.

 

 

Wydawnictwo Znak emotikon

znakemotikon

A niech to tere-fere!

Jim Smith

Smith_Aniechtotere-fere_500pcx

A niech to tere-fere! Ostatnio przydarzyło mi się coś okropnego! Po szkole chodzą plotki, że zaczyna mi odbijać…
A wszystko przez to, że mam nowy i paskudny problem, czyli Gucia Paskudę, który postanowił wykraść mi mojego najlepszego kumpla Bączka.
Gucio ma doskonałe nazwisko – wspaniale do niego pasuje, bo jest paskudny. Zaprasza wszystkich, poza mną, na swoje urodziny, grzebie nieproszony w moim plecaku i ciągle mnie obraża. Ale spokojnie – żaden cwaniaczek mi nie podskoczy!

 

 

Wydawnictwo Wilga

wilga

Wielka księga robali

Yuval Zommer

robale

Dla młodych entomologów!

Robale są wszędzie! A dzięki tej książce każde dziecko może stać się ich odkrywcą. Całość podzielona jest na sekcje w których poznajmy życie chrząszczy, motyli, pszczół, ślimaków, świerszczy, czerwi i pająków. Wszystko okraszone jest dokładnym ilustracjami i zabawnymi tekstami, z których jednak można się dowiedzieć wiele zaskakujących rzeczy na temat robaków.

 

 

Wydawnictwo Dwie Siostry

dwie_siostrynapis

Klechdy sezamowe

Bolesław Leśmian

ilustracje Jan Lenica

c637d050fb620e4615ac676afeec8aa4

Sześć orientalnych baśni opowiedzianych przez jednego z najwybitniejszych polskich poetów i zilustrowanych przez jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Młody perski książę wsiada na zaklętego drewnianego rumaka i znika w obłokach. Zanim odkryje, jak wylądować, doleci aż do Bengalu.
Pewien rybak wyławia z morza miedzianą szkatułkę; kiedy ją otworzy, okaże się, że lepiej było tego nie robić.
Afrykański czarnoksiężnik przybywa do Chin, by odnaleźć jedynego człowieka, który może wydobyć z podziemi cudowną lampę…
Pamiętacie te historie?

 

Wydawnictwo Zielona Sowa

zielona sowa

Skrawki nieba
S. E. Durrant

Skrawki_nieba__768x1189
Irę i Zaka po raz kolejny czeka przeprowadzka. Rodzeństwo, które tuła się po rodzinach zastępczych, tym razem trafia do Skilly House. Tam dzieci nawiązują pierwsze przyjaźnie i przeżywają przygody, które Ira skrzętnie zapisuje w swoim dzienniku.
Pięknie napisana, zapadająca głęboko w pamięć, poruszająca opowieść o dorastaniu, nadziei i szukaniu własnego miejsca na ziemi.
Debiutancka powieść S.E. Durrant przetłumaczona na 9 języków.
PDz.  Photo by Ben White on Unsplash

Comments
  1. kola213