Nowości tygodnia

Książka na wakacje?  Oczywiście, że tak! Zapraszamy do księgarń, bo jest tam w czym wybierać.

(Opisy pochodzą od wydawnictw).

 

 

Mirosław Syniawa

NUNQUAM OTIOSUS  

Wydawnictwo Silesia Progress

syniawa43_801x1134

„NUNQUAM OTIOSUS” to  powieść, której akcja rozgrywa się w roku 1683. Gdy oczy całej Europy zwrócone są w stronę obleganego przez turecką armię Wiednia, młody, mieszkający od niedawna na Śląsku prawnik prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, w którym głównym podejrzanym jest … nieżyjący od roku pan L.

Książka z pogranicza thrillera i horroru ma zarazem wszystkie zalety dobrej powieści historycznej, opisującej Śląsk i Niemcy w okresie niekończących się wojen i płonących na stosach czarownic. Autor zgrabnie wplótł w fabułę wiele interesujących informacji o działalności  śląskich uczonych, zakładających w XVII wieku pierwsze towarzystwa i czasopisma naukowe. Dużo interesujących faktów, wartka fabuła, zaskakujący finał.

Mirosław Syniawaur. w roku 1958 w Chorzowie, z zawodu chemik, z zamiłowania historyk nauk przyrodniczych, poeta i tłumacz poezji. W wydawnictwie Silesia Progress ukazały się dwa tomy jego przekładów na język śląski:  „Dante i inksi” (2014) oraz „Wiersze i śpiywki Roberta Burnsa” (2016).

 

 

 Emma Straub

Współcześni kochankowie

Wydawnictwo Rebis

kochankowie_801x1248

Błyskotliwa i zabawna  powieść o tym, co to znaczy nareszcie wydorośleć wiele lat po osiągnięciu dojrzałości”. New York Times

Elizabeth, Andrew i Zoe przez lata wspólnie przeżywali swoje życiowe wzloty i upadki. Teraz zbliżają się do pięćdziesiątki, mieszkają w samym sercu Brooklynu i z przerażeniem stwierdzają, że ich dzieci właśnie zaczęły ze sobą sypiać.

Współcześni kochankowie to  niezwykle dowcipna opowieść o  ekscytującym uroku młodości, piorunującym zaskoczeniu rzeczywistością wieku średniego i o tym, że zamiłowania – do gotowania, muzyki czy pielęgnowania przyjaźni  – nigdy nie przemijają, przeciwnie, z biegiem lat ewoluują i dają coraz lepsze owoce.

Emma Straub Emma Straub jest autorką książek, które znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa”: Lato na Majorce (wydanej przez REBIS w 2016 r.) oraz Laura Lamont’s Life in Pictures; należy do zespołu redakcyjnego „Rookie”, publikuje teksty literackie i nieliterackie w różnych czasopismach. Mieszka w Nowym Jorku.

 

 

Wiktor Jerofiejew

Ciało

Wydawnictwo Czytelnik

Cialo_801x801

Czy mężczyzna może lecieć z Moskwy do Paryża jedynie z bagażem w postaci damskich kabaretek i depilatora? W opowiadaniach Wiktora Jerofiejewa – jak najbardziej! Jego najnowsza książka Ciało to zbiór opowiadań,  w których autor szuka wyjaśnienia odwiecznej tajemnicy ciała. Czym jest  ono dla człowieka? Klatką duszy? Narzędziem rozkoszy czy cierpienia? Środkiem transportu do nieśmiertelności czy sensem istnienia samym w sobie? Kto nas nim obdarował – Bóg czy diabeł?  Oczywiście na te pytania będzie musiał odpowiedzieć  sam czytelnik, przewrotnie  wprowadzony w świat nieokiełznanej wyobraźni Jerofiejewa (zwłaszcza erotycznej!), błyskotliwych paradoksów i poczucia humoru, od lat doskonale znanego polskim miłośnikom jego książek.  Dla fanów znakomitego rosyjskiego pisarza Ciało to kolejna uczta duchowa w dobrze znanych klimatach, zaś tych, którzy jeszcze nie sięgnęli po twórczość Wiktora Jerofiejewa, lektura wprowadzi w świat dowcipu, znakomitych obserwacji życiowych, barwnych przygód  i … seksu.

 

 

Gaël Faye

Tęsknota

Wydawnictwo W.A.B.

faye_801x1259

Literacki debiut znanego muzyka francuskiej sceny hip-hopowej. Nominowana do najważniejszych nagród literackich we Francji szczera i poruszająca, inspirowana osobistymi doświadczeniami autora, historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną domową w Burundi.

1992 rok. Dziesięcioletni Gabriel mieszka w Burundi ze swoim francuskim ojcem, rwandyjską matką i siostrzyczką Aną w przytulnej dzielnicy cudzoziemców; większość czasu spędza z przyjaciółmi, miłymi łobuziakami. Jednak błogi czas dzieciństwa właśnie dobiegł końca: Gabriel obserwuje z niepokojem rozstanie rodziców, czuje zbliżającą się wojnę domową oraz tragedię Rwandy.

Anne Crausaz

Remek marzyciel

Wydawnictwo Widnokrąg

remek-945x1024_801x868

Kto z nas nie marzył o tym, by choć na chwilę wskoczyć w cudzą skórę: latać jak ptak, być lekkim jak piórko, pływać jak ryba?

Remek też marzy, a jego wyobraźnia podpowiada najbardziej nieprawdopodobne pomysły!

„Remek marzyciel” to historia małego ślimaka, który jest odrobinę znudzony wolnym biegiem swojego życia. Pragnie dynamicznej odmiany, by jego życie było lepsze, bardziej kolorowe, zaskakujące…
To też historia o życiu, rodzinie i miłości i o tym, że to co bliskie i znane jest równie piękne i wartościowe. Warto pobawić się z Remkiem i pomarzyć o staniu się kimś innym, choć przez chwilę.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.