Nowości tygodnia

Gdy w kalendarzu poniedziałek, to u nas garść nowości.

(Opisy pochodzą od wydawnictw)

 

Kongo

Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemności

Scenariusz  Christian Perrissin

Rysunki  Tom Tirabosco

Tłumaczenie  Krzysztof Umiński

Wydawnictwo Kultura Gniewu

kongo_799x1076

Opowieść o podróży Józefa Konrada Korzeniowskiego w głąb afrykańskiego Kongo, będącego kolonią belgijskiego króla Leopolda II. W 1890 roku przyszły pisarz ma objąć dowództwo na statku pływającym po rzece Kongo. To, co jego zleceniodawcy określają „misją cywilizacyjną”, okaże się czymś zgoła odmiennym. Podróż ta otworzy Korzeniowskiemu oczy na zbrodnie epoki kolonializmu i mroczą część ludzkiej natury. Pod jej wpływem napisze później „Jądro ciemności”, książkę kanoniczną dla zachodniej kultury.

Autorzy komiksu obficie nawiązują do twórczości Josepha Conrada, pod którym to nazwiskiem świat zapamiętał Korzeniowskiego, cytując jego osobiste dokumenty – fragmenty dziennika z podróży do Afryki czy korespondencję z Marguerite Poradowską, wdową po dalekim krewnym pisarza.

 

Lenin w pociągu

Catherine Merridale

Tłumaczenie  Grzegorz Siwek

Wydawnictwo  Znak Horyzont

IMG_6209_799x1137

Czy podróż pociągiem może zmienić oblicze świata?
Czy jadący nim człowiek będzie w stanie odwrócić bieg historii?
I wywołać konsekwencje gorsze niż apokalipsa wojny światowej?

Rok 1917. Pierwsza wojna światowa zdaje się nie mieć końca. W okopach giną miliony żołnierzy.
Nowe rodzaje broni mają przełamać impas. Samoloty zrzucają bomby. Pierwsze czołgi sieją postrach wśród piechoty. Nieludzko cierpią ofiary gazów bojowych. Lecz zwrot na arenie wojennych zmagań dokona się dzięki jednemu człowiekowi.
W niemieckim rządzie dojrzewa genialny pomysł. Oto w neutralnej Szwajcarii przebywa bezpiecznie najsłynniejszy światowy rewolucjonista – Włodzimierz Iljicz Lenin. Może on całkowicie zmienić ogarniętą zamieszkami Rosję i pomóc Niemcom wygrać wojnę.
Zurych, 9 kwietnia 1917 roku. Lenin stawia stopę na schodkach wagonu, którym pojedzie do rosyjskiej stolicy – Piotrogrodu. Ma do pokonania 3500 km owładniętego wojną kontynentu. Gdy osiem dni później wysiądzie na stacji końcowej, świat za jego sprawą zmieni swe oblicze. Na zawsze.
Sto lat później Catherine Merridale rusza śladem Lenina. Odtwarza trasę jego przejazdu. Dociera do miejsc, które pamiętają przywódcę rewolucji październikowej. I do ludzi, którzy za nim tęsknią. Ale to tylko pretekst, by opowiedzieć historię niezwykłej podróży o przełomowym znaczeniu i odmalować panoramę ówczesnej Europy. To także obraz dzisiejszej Rosji Putina, człowieka, który przegrał tylko z jedną osobą, z Leninem właśnie.

 

Andrzej Sapkowski przedstawia

Wiedźmin. Szpony i kły

Andrzej W. Sawicki, Przemysław Gul i inni…

Wydawnictwo  superNOWA

606766-352x500_799x1135

No tak. Trzydzieści lat. Wiedźmin do wynajęcia za trzy tysiące orenów. Gdy pojawił się w Wyzimie, w karczmie „Pod Lisem” nie był młodzieniaszkiem. Pobielałe włosy, szrama na twarzy i ten charakterystyczny, paskudny uśmiech.
Zaczął od górnego C: trzech oprychów, potem strzyga i kolejne stwory – ludzkie bądź nieludzkie – niegodne żyć w świecie, który został nam dany.
A potem Biały Wilk poszedł własną drogą. Ciernistą, tak bym to ujął, ale cóż, każdy uczy się na błędach. Gdzieś w oddali łypie do mnie znacząco Hollywood, ale na razie cieszmy się tym, co wyłowiła z wiedźmińskiego konkursu „Nowa Fantastyka” i superNOWA: jedenaście opowieści zainspirowanych losami Geralta oraz jego przyjaciółek i kamratów.

Czytałem je z uwagą, nie ingerując. Są wśród uczestników konkursu na „trzydziestkę” wiedźmina ludzie bardzo utalentowani. Wkrótce stworzą własne światy bądź zanegują istniejące. Nie straćmy ich z oczu!

 

Franek i siła słów

Ewa Świerżewska, Łukasz Świerżewski

Wydawnictwo Zielona Sowa

9788380735941_799x1016

„Franek i siła słów. Jak pisać i mówić, aby być zrozumianym” to książka dla dzieci, poruszająca trudne zagadnienia z zakresu komunikowania się. Składa się z dwóch części: tekstu literackiego, czyli krótkich opowiadań, których głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Franek, i części „teoretycznej”, w której w prosty, zrozumiały sposób autorzy wyjaśniają zagadnienia związane z komunikowaniem się, z zakłóceniami w komunikowaniu się, z rozwiązywaniem konfliktów, przekonywaniem do swoich racji, argumentowaniem, dyskutowaniem itp. Na końcu każdego rozdziału znajduje się zadanie do wykonania. Cały poradnik wypełniają kolorowe, dziecięce ilustracje.

Ewa i Łukasz Świerżewscy, na co dzień zajmujący się słowami i przekazywaniem ich innym, w prosty, atrakcyjny sposób przedstawiają zagadnienia związane z komunikowaniem się. Robią to na dwa sposoby: w tekście literackim, dziewięciu opowiadaniach, których głównym bohaterem jest Franek, a także w tzw. „pigułkach wiedzy” – krótkich, treściwych notkach, wyjaśniających prostym językiem niekiedy bardzo skomplikowane zagadnienia. Dużą rolę w przekazywaniu treści odgrywa też szata graficzna, porządkująca przekazywaną wiedzę. A każdy rozdział kończy się zadaniem dla młodego czytelnika.