Nowości tygodnia

Poniedziałkowa porcja nowości tygodnia.

(Opisy pochodzą od wydawnictw)

 

Dysharmonia

czyli pięćdziesiąt apokryfów muzycznych

Jacek Dehnel

Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

dysharmonia

„Jacek Dehnel w swej znakomitej i napisanej z mistrzowską znajomością rzemiosła muzycznego książce dokonał rzeczy niezwykłej: wspomniane przez niego dzieła i twórcy wydali mi się bardziej prawdziwi i znani niż… niejeden odkryty przeze mnie kompozytor. Oprócz radości obcowania z muzyczną erudycją autora w »Dysharmonii« odnalazłem także mnóstwo czystego humoru. Obowiązkowa lektura dla melomanów!”

Łukasz Borowicz

Gdzie kupić?

Jak informuje wydawca, książkę można nabyć bezpośrednio w kasach Narodowego Forum Muzyki lub zamówić w systemie wysyłkowym, pisząc na adres: prenumerata@nfm.wroclaw.pl.

 

Powrót z Północy

Maja Wolny

Wydawnictwo  Czarna Owca

powrót

Współczesność. Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo pogodnej atmosferze, jednak kiedy wagony pustoszeją, komórki tracą zasięg, a pociąg wydaje się zbaczać z wyznaczonej trasy, Olgę Forys i jej znajomych ogarnia niepokój. Następujące później wydarzenia na zawsze odmienią życie piątki bohaterów.
W przededniu pierwszej wojny światowe podróż w tym samym kierunku odbywa zdolny inżynier, Michał Forys z warszawskiej firmy Rudzki i S-ka. Pod jego nadzorem ma stanąć na rzece Amur jeden z najdłuższych mostów świata. Dla uwikłanego w skomplikowane związki uczuciowe oraz mroczna sprawy z przeszłości Michała wyjazd na Syberię może stać się zarówno życiową szansą, jak i przekleństwem.
Powrót z Północy to fascynująca wędrówka po odrealnionych syberyjskich osadach, w których spotykamy młodego Stalina, Rasputina, a także Nicefora – XVII –wiecznego watażkę tworzącego nowe państwo. W tej pełnej gęstniejącego napięcia powieści rzeczywistość miesza się ze snem, przeszłość z teraźniejszością, a historia ze zmyśleniem.

 

Ukraińska noc

Marci Shore

Tłumaczenie Marcin Szuster

Wydawnictwo Krytyka Polityczna

ukrainska-noc-marci-shore

Najnowsza książka wybitnej amerykańskiej historyczki Marci Shore pokazuje ludzką twarz wydarzeń, które dla większości z nas były tylko kolejnym newsem na ekranie telewizora. Rozmawiając z tymi, którzy w zimę 2013–14 ruszyli na Majdan autorka z empatią przygląda się pojedynczym ludzkim historiom pozwalając nam się w nich przejrzeć i zobaczyć w nich samych siebie. Ten żywy, drobiazgowy wręcz portret młodych i starszych, ludzi różnych zawodów i o szerokim spektrum sympatii politycznych układa się w spójną historię o ludzkiej solidarności i sile.

 

Jajko 

Katarzyna Pilitowska, Zofia Pilitowska

Wydawnictwo: Buchmann/ GW Foksal

-jajko

Znakomite przepisy z jajkiem w roli głównej.
Jajko jakie jest, każdy widzi. Jak smakuje – no właśnie, to wcale nie musi być oczywiste! Sposobów na jego podanie jest całe mnóstwo. Można próbować nietuzinkowo: na miękko z karmelem, w jajecznicy z kardamonem, z macą na słodko. Można też tradycyjnie: przygotować własny majonez, sos zabaione czy mousse au chocolat. Można, z duchem czasu, ukisić. Serio można? Tak! Jajko to podstawa w kuchni. Bez niego nie ma gęstych sosów i puszystych biszkoptów. Idealne na śniadanie, obiad, podwieczorek – można je jeść cały czas nie zważając na porę dnia, czy roku.
Jajko to książka stworzona w hołdzie najstarszemu składnikowi świata. Napisana przez Kasię i Zosię Pilitowskie, mamę i córkę, właścicielki baru śniadaniowego, które doskonale wiedzą, jak wykluwają się najpyszniejsze przepisy. Inspirujące przepisy przeplatają się z opowieściami Kasi i Zosi Pilitowskich i ich krakowskich przyjaciół – kucharzy i artystów, którzy dzielą się wspomnieniami z dzieciństwa i sekretnymi recepturami na najlepsze jajka na świecie. Jak się bowiem okazuje, każdy ma swój ulubiony smak. A jaki jest twój?