O miłości inaczej

Z okazji dnia zakochanych (dziś Walentynki) udostępniamy łamy naszym kochanym fanom. Tekst nadesłała Justyna Zybura-Leszczak, psychoterapeutka.

*       *       *

Przygotowałam subiektywny (bo z mojej domowej biblioteczki) przegląd książek o miłości. Książki trafiły do mnie różnymi kanałami – w postaci prezentów, z antykwariatu, czy też upolowane w Taniej Książce. Łączy je temat miłości, a dzieli sposób opowiadania o niej. Oto one:

 

Jimmy Liao „Jak bawi się nami miłość”

Do napisania tej książki, autor został zainspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Tajwański rysownik stara nam się pokazać różne odcienie nie tylko miłości, ale życia w ogóle. Człowiek nieustannie targany jest miłością, smutkiem, tęsknotą, nadzieją. Kiedy myślimy, że już będzie dobrze, jakaś sytuacja wywraca nam to do góry nogami. Z tym właśnie będą musieli się zmierzyć bohaterowie tej książki. To co zachwyca w tej książce, to niewątpliwie forma. Piękne ilustracje, do których wystarczy jedno zdanie by dopełnić całość. Bardzo polecam!

1_768x576

 

Kathleen Keating ” Nowa księga uścisków”

Tej książki nie trzeba opisywać, tylko należy wcielać w życie. Książka, która mówi, że przytulanie jest najważniejsze. W czasach gdzie ludzkość podzielona jest językami, uściski są jedynym ratunkiem na okazanie uczuć. Ponadto „wzmacniają układ nerwowy, odciągają od jedzenia, co ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki, rozwijają mięśnie zmuszając do wykonywania różnych ruchów i powstrzymują proces starzenia” – jak pisała o książce Wisława Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”. Nic tylko się przytulać. Nie tylko dzisiaj!

3_768x576

 

Vitus B. Dröscher ” Cena miłości”

Książka, która wizualnie może i nie zachęca, odbiega też od tych pozostałych, które pokazuję, ale jest niezwykle ciekawa. Autor (niemiecki etolog) pokazuje na przykładzie zwierząt, wszystkie ludzkie zachowania. I tak mamy rozdziały: eksperymenty przyrody na mężu i żonie, sygnały sympatii i niechęci, niezdolni do małżeństwa, czy jakże przydatny – jak zdobywa się samicę? Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcą wyjść poza oczywisty schemat i zobaczyć miłość w innym świetle. Uzależniająca lektura!

5_768x576

 

 

Melissa Heckscher ” Jak kochać” 

No właśnie – jak kochać? Ta książka na pewno Wam na to pytanie odpowie, ponieważ zawiera aż 152 pomysły na związek. Napisana jest w stylu amerykańskiego podręcznika, gdzie jasno mamy wyjaśnione co, kiedy i jak mamy robić. Podzielona na 3 rozdziały: flirt, zbliżenie i związek – uporządkuje nam wiedzę chronologicznie. Jest niezwykle zabawna, ale także pomocna, bo któż z nas nie chciałby wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się na pierwszą wizytę u rodziców partnera?

7_768x576

 

Praca zbiorowa „Kochaj mnie mocniej”

Czeskie opowieści czeskich autorów. Książka o różnych historiach, które łączy temat miłości. Przeczytamy o maszyniście, pasażerze taksówki, dorastającym uczniu, wykładowcy, businessmanie, którzy pokazują miłość na swój sposób. Z książki dowiemy się też, czy Czesi czują inaczej. Można się zaczytać…

9_768x576

 

Martin Baxendale ” Jak przetrwać w związku”

Książka do romantycznych nie należy, ale jej wielką zaletą jest normalność. Otóż autor pokazuje, że można kogoś kochać i chcieć go zabić jednocześnie. Twierdzi, że każdy z nas ma denerwujące lub wręcz obrzydliwe nawyki, do których druga połówka musi przywyknąć. Dodatkowo, a raczej przede wszystkim, jest to test, który po rozwiązaniu powie nam w jakiej kondycji jest nasz związek. Całość okraszona śmiesznymi obrazkami. Świetny prezent, także dla siebie samego.

10_768x576

 

Suzy Becker ” Mój pies jest najlepszym psem na świecie”

Na koniec coś z innej beczki – bo przecież miłość do zwierząt, też jest bardzo ważna. Wbrew tytułowi, autorka wcale nie pokazuje, że jej pies jest najlepszym psem na świecie. Wręcz przeciwnie, to jakiś potwór. Wszystko psuje, śmierdzi, jest nieposłuszny, szczeka kiedy nie trzeba. Ale wszyscy psiarze dobrze wiedzą, że to w psach jest najcudowniejsze i że nie ma prawdziwszej miłości niż ta pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Swoją drogą jeśli ktoś posiada analogiczną książkę o kotach, to proszę o informację, bo jako posiadaczka obu gatunków, chętnie nad taką lekturą się pochylę.

 

12_768x576

 

Z mojej strony tyle. Chciałam pokazać nietypowe książki o miłości, które na pewno ubogacą, każdego czytelnika. Oczywiście stanowią świetny prezent nie tylko na Walentynki. Chętnie dowiem się o jakiś nowościach w tym stylu, więc piszcie.  Miłej lektury!

Justyna Zybura-Leszczak
psychozapiski.com