O_KAZ. Literatura o Kazimierzu

oKAZ

Festiwal Kultury Żydowskiej oraz  Cheder (kawiarnia prowadzona przez Festiwal na krakowskim Kazimierzu -swoisty festiwalowy „dom kultury”) zapraszają do uczestnictwa  w drugiej edycji projektu literackiego _O_KAZ. LITERATURA O KAZIMIERZU_

Organizatorzy przedsięwzięcia piszą na swojej stronie internetowej : Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, co bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy. Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

Organizatorzy zaprosili do współpracy autorów, którzy zainspirowani Kazimierzem, napisali krótkie opowiadania. Powstały trzy książeczki: jedna z ilustracjami dla dzieci, druga dla dorosłych w języku polskim, a trzecia – w języku angielskim.

22555390

Od 23 października są one dostępne bezpłatnie w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach na terenie Krakowa, w szczególności na Kazimierzu.

Do napisania opowiadań związanych z Kazimierzem zaproszono Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik (w pierwszej serii) oraz Michała Mądrackiego, Ulę Palusińską, Julię Ain-Krupę i Wita Szostaka (w drugiej serii).

Efekty ich przemyśleń i refleksji, inspirowanych krakowskim Kazimierzem, można dostać bezpłatnie w kawiarniach, restauracjach, sklepach, punktach usługowych Krakowa, a przede wszystkim – w Chederze, festiwalowym klubie, gdzie O_KAZ się narodził.

Opowiadania Dominiki Słowik i Łukasza Orbitowskiego można było również posłuchać w formie słuchowisk na antenie Radia Kraków. Przeczytali je Beata Schimscheiner oraz Tomasz Schimscheiner.

Można też ich posłuchać na stronie internetowej Radia Kraków

Link do audiobiblioteki Radia Kraków: TUTAJ

OKAZ_radiowa-biblioteka-768x520

Fotografie:  Bartosz Dittmar,

projekt: Oksana Shmygol

( www.facebook.com/JewishCultureFestival)