BukBuk © 2024

Alternatywna Lista Lektur

Alternatywna Lista Lektur dla dzieci i młodzieży jest otwartym projektem powstałym we współpracy Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, portalu BUKBUK oraz Fundacji EDICO.

Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją. Dlatego postanowiliśmy wspólnie stworzyć Alternatywną Listę Lekturę, zawierającą tytuły książek bliskich dzieciom i młodzieży, odwołujących się do ich codzienności, doświadczeń i problemów.

Znajdziecie na niej pozycje, których nie ma na aktualnej liście szkolnych lektur (patrz podstawa programowa szkoła podstawowa: http://bit.ly/2XpipKA oraz liceum: https://bit.ly/38rhGik, https://bit.ly/3pXpMW0), a które możemy polecić, dopasowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań czytelnika. Są to zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem literackim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury.

Na naszej liście znalazły się tytuły autorów polskich i zagranicznych, bestsellerowe serie i komiksy, książki edukacyjne, zarówno dla tych, którzy nie przepadają za lekturą, jak i dla bardziej zaawansowanych czytelników. Wybraliśmy je we współpracy z nauczycielami, recenzentami, promotorami czytelnictwa oraz dziećmi i młodzieżą. Alternatywna Lista Lektur to projekt otwarty. Na bieżąco uzupełniamy ją o wartościowe i sprawdzone tytuły, których znajomość ułatwia młodym ludziom odnalezienie się w dzisiejszym świecie i może pomóc w rozwijaniu czytelniczych zainteresowań.

Umiejętność czytania wciąż pozostaje źródłem wielu życiowych sukcesów. Książki pokazują różnorodność ludzkiego istnienia, pomagają zrozumieć siebie i innych w zmieniającej się gwałtownie rzeczywistości, pozwalają zdystansować się wobec trudów dorastania. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Czytanie daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Może być narzędziem zmiany na lepsze, której inicjatorami będą nasze dzieci. My musimy tylko otworzyć im drzwi.

Jak korzystać z naszej listy?

Alternatywna Lista Lektur została podzielona na pięć działów: PRZEDSZKOLE, KLASY 1-3, KLASY 4-6, Klasy 7-8, LICEUM. W każdym z nich znajdziecie sekcje: literatura polska, literatura zagraniczna, książki edukacyjne oraz serie. W każdej sekcji tytuły zostały ułożone rosnąco, od mniej do bardziej skomplikowanych językowo i tematycznie (np. w dziale klasy 4-6 najpierw pojawiają się lektury dla dzieci w wieku 10-11 lat, a dla starszych na końcu). Taki układ ma pomóc w jak najlepszym doborze książki do umiejętności i zainteresowań indywidualnego czytelnika.

WAŻNE:

  1. O tym, dla kogo jest dana książka decyduje zawsze ostatecznie osobowość, wrażliwość, dojrzałość i umiejętności czytelnicze dziecka. Są dzieci, które w czwartej klasie będą sięgać po lektury dla starszych, są i tacy, dla których niektóre tematy będą zbyt poważne i przyjemność sprawią im książki mniej zaawansowane.
  2. Sposób pisania książek dla dzieci i młodzieży oraz obecna w nich tematyka zmieniają się wraz z otaczającą nas rzeczywistością. To, co dziś czytają młodzi różni się od książek, które my czytaliśmy w dzieciństwie. Jest w tych książkach dużo szczerości, odwagi w mówieniu o trudnych tematach, w lekturach dla starszych pojawiają się dystopijne wizje rzeczywistości, które są wynikiem lęku o przyszłość. Nie trzeba się tego bać. Wcześniej czy później nasze dzieci się z tym wszystkim zetkną, różne problemy będą stanowiły treść ich przeżyć i jesteśmy przekonani, że dobra książka nadal pozostaje jednym z najlepszych sposobów na oswajanie trudnej niekiedy rzeczywistości.

Powodzenia!

Alternatywna Lista Lektur dostępna tutaj:

Przedszkole http://bit.ly/3hFBxxi
Klasy 1-3 http://bit.ly/2X72FMb
Klasy 4-6 http://bit.ly/3pNrmJX
Klasy 7-8 http://bit.ly/38bbQBG
Liceum  http://bit.ly/3pOEZbT

kontakt z nami: alternatywnalistalektur@gmail.com