Kasper Bajon „Wymiana”

Belle époque – czyli okres pomiędzy 1871 a 1914 rokiem, to ważne źródło inspiracji dla Kaspra Bajona. „Piękna epoka” – czas postępu technicznego, rozwoju nauki, rozkwitu sztuk, wiary w postęp, zmian społecznych znajduje swoje odbicie w książce „Wymiana”. Pojawia się na jej kartach autor cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcel Proust, czy też autor projektu fotograficznego „Archiwizowanie planety” Albert Kahn. Scenerią książki Kaspra Bajona są trzy ważne dla kultury europejskiej ośrodki – Sycylia, Paryż i Sils Maria w Szwajcarii, gdzie przyjeżdżał pracować Friedrich Nietzsche, gdzie jedne wakacje spędziła Anne Frank.

„Wymiana” łączy w sobie przenikliwość eseju, pojemność poezji, emocjonalność najlepszej prozy. W książce Kaspra Bajona znajdziemy też przejmujące fragmenty jego rodzinnej historii. To wyjątkowa książka, swoim rozmachem intelektualnym przypomina wielkie powieści – właśnie Prousta czy Manna, jest jednak bardzo współczesna – nie obciąża czytelnika zbyt dużą ilością faktów, uczy wyboru i interpretacji. Książka stymuluje intelektualnie (od razu mam ochotę sięgnąć po Prousta, wpisuję w google Alberta Kahna) oraz zmysłowo (sprawdzam tanie loty na Sycylię, myślę jak dotrzeć do Szwajcarii).

Książka ta mnie zachwyciła, jest wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym, lśni jak perła. Co zabawne, znajdujemy w „Wymianie” gorzki komentarz narratora co do rynku wydawniczego, na którym wartościowe książki „przez kompulsję wydawców o ciasnych horyzontach giną w natłoku kryminałów, niby-reportaży, autobiografii ludzi sławnych i mniej sławnych oraz sążnistych powieści ze swadą pogodynki poruszających aktualne tematy.” Dziękujmy za wydawców o szerokich horyzontach!

 

Agnieszka Drotkiewicz

wymiana_796x1227

IMG_6337_796x1523

Kasper Bajon

 Wymiana

Wydawnictwo Nisza , 2017

 

drot2Agnieszka Drotkiewicz – pisarka. Autorka czterech powieści (Paris London Dachau, Dla mnie to samo, Teraz, Nieszpory) oraz zbiorów rozmów (dwa wspólnie z Anną Dziewit – Głośniej! Rozmowy z pisarkami, Teoria trutnia i inne; sama –  Jeszcze dzisiaj nie usiadłam, Piano rysuje sufit). Przeprowadziła wywiad rzekę z Dorotą Masłowską pod tytułem Dusza światowa oraz rozmowę z Ewą Kuryluk Manhattan i Mała Wenecja.  Jest także autorką dramatu  Daleko od Wichrowych wzgórz. Była kuratorką i prowadzącą trzech cyklów spotkań literackich Daleko od Wichrowych Wzgórz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Klubu Kreatywnego Czytania oraz Lesen znaczy czytać – współorganizowanego z Goethe Institut.