BukBuk © 2024

Nowości dla dzieci

W nowościach dla dzieci „Marzycielki” Jessie Burton – wspaniała książka, którą objęłyśmy patronatem. O kobiecej sile, asertywności i aktywnym działaniu, a do tego jeszcze pięknie. Zakamarki proponują „Teraz będziesz kurą” – opowieść o zabawach, która nie dla wszystkich są śmieszne. Jest też o budzącej się wiośnie dla najmłodszych, a dla nastolatków powieść o dojrzewaniu i byciu wiernym swoim pasjom.

Opisy pochodzą od wydawnictw.

Marzycielki
Jessie Burton
Ilustracje: Angela Barrett
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Wydawnictwo Literackie

Siostrzana miłość, siła wyobraźni, dziewczęca odwaga i walka o niezależność… Jessie Burton, autorka światowych bestsellerów: Miniaturzystka oraz Muza, powraca z zachwycającą i przepięknie ilustrowaną baśnią dla tych, w których drzemie dziecko.
Dla dwunastu córek króla Alberta śmierć królowej Laurelii oznacza nie tylko utratę matki. Decyzją ojca dziewczęta zostają objęte ścisłą ochroną. Odbiera się im ukochane lekcje, przedmioty, i – co najważniejsze – osobistą wolność. Jednakże siostry, zwłaszcza najstarsza z nich, księżniczka Frida, nie zgadzają się na taki los. Jest coś, co nadal posiadają i czego ojciec nie może im odebrać: siła wyobraźni. Mogąc polegać wyłącznie na własnej pomysłowości, królewny podejmują walkę o życie na swoich warunkach.
Marzycielki są bajką przekorną – zapomnijcie o księciu, który przybędzie na ratunek i zdobędzie królestwo! – za to pełną odważnych, zaradnych i imponująco sprytnych młodych kobiet. Spodoba się najmłodszym i tym nieco starszym, którzy z na pozór dziecięcej opowieści potrafią wyczytać niejedną dorosłą prawdę.
Bukbuk objął nad tym tytułem patronat medialny.

Do zobaczenia w kosmosie
Jack Cheng

Tłumaczenie: Michał Zacharzewski
YA!

Bohaterem książki jest 11-letni Alex, dumny właściciel Carla Sagana – najmądrzejszego szczeniaka na świecie. Ojciec Alexa od dawna nie żyje, starszy brat mieszka daleko, a matka ma zazwyczaj „ciche dni” i sama wymaga opieki. Alex interesuje się astronomią – na swoim „złotym iPodzie” nagrywa subiektywną, żywiołową relację z życia na Ziemi, którą pewnego dnia planuje wysłać w kosmos, najlepiej w samodzielnie skonstruowanej rakiecie. Alex wyjeżdża na festiwal skupiający podobnych mu miłośników rakiet i astronomii. Ponosi wprawdzie nie jedną porażkę, ale poznaje za to ludzi, z którymi rusza w dalsza drogę, w poszukiwaniu śladów własnego ojca i nie tylko…

Teraz będziesz kurą
Barbro Lindgren
Ilustracje: Charlotte Ramel
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Zakamarki

– Teraz będziesz kurą.
– Dobra, a ty kogutem.
– Nie, ja jestem wilkiem.
– To musisz mnie zjeść?
Książka obrazkowa w humorystyczny, a zarazem przejmujący sposób ukazująca nierówną relację pomiędzy dziećmi. Zabawa w wilka i kurę, pozornie niewinna, okazuje się swoistym narzędziem opresji starszego dziecka wobec młodszego. Sytuacja z życia wzięta – doskonały punkt wyjścia do rozmowy o relacjach w rodzeństwie.

Młodzi przyrodnicy
Pory roku
Emily Bone

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wilga

Wiosną przyroda budzi się do życia, pojawiają się żonkile i tulipany. Potem przychodzi długo wyczekiwane lato. Świat robi się zielony! Jesień obdaruje wszystkich brązowymi kasztanami, orzechami i różnokolorowymi liśćmi. A kiedy niedźwiedź zapadnie w głęboki sen, to znak, że przyszła zima. Każda pora roku jest wyjątkowa. A którą Ty lubisz najbardziej? Wspaniała seria przyrodnicza do pierwszego samodzielnego czytania!