BukBuk © 2022

„Nolens Volens, czyli chcąc nie chcąc”

Patrząc na moje dzieci przyklejone kolejną godzinę do ekranu, zrzędzę pod nosem: „O tempora, o mores” a właściwie „o teeempora, o mooores”, bo tak należy wymawiać tę łacińską sentencję oznaczającą ni mniej nie więcej: „Co za czasy! Co za obyczaje!”. Nie poddaję się jednak łatwo i niczym Katon Starszy, który obsesyjnie wspominał o zniszczeniu Kartaginy, ja z kolei kończę co drugie zdanie w moim domu stwierdzeniem: „A książki należy czytać”. Łatwo powiedzieć i jak się okazuje wcale nie tak trudno wcielić w życie, mając pod ręka taką książkę, jak „Nolens Volens” autorstwa Zuzanny Kisielewskiej z oszałamiającymi ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Ponad sto sentencji rzymskich i greckich… – hmm, nie brzmi zachęcająco? Nie dajcie się zwieść. Be żadnych „ale” objęłyśmy ten tytuł naszym patronatem.

Wraz z moimi dziećmi, w czasie lektury tej książki, odbyłam fascynująca podróż przez starożytny świat, naznaczony wielkimi odkryciami, krwawymi bitwami, przełomowymi decyzjami i błyskotliwymi ripostami. To jednak nie wszystko. Autorce książki udało się bowiem pokazać, jak bardzo nasza współczesna rzeczywistość nasycona jest starożytną mądrością. „Hic sunt Leones” – pod tym hasłem Andrzej Bargiel zjeżdża na nartach z najwyższych gór, „Eureka!” to motto amerykańskiego stanu Kalifornia, a JAY-Z, ikona popkultury, nawiązuje w jednej ze swych piosenek do słynnego „Veni, Vidi, Vici”.

Jeszcze kilka słów o ilustracjach. Bogata kolorystyka, przywodząca na myśl imperialny przepych, w połączeniu z prostym przekazem daje świetny efekt. Ta książka jest niczym zbiór plakatów, które w jasny i atrakcyjny sposób reklamują dane hasło i robią to naprawdę skutecznie. 

Summa summarum, przed wami duża dawka wiedzy, sprawdzonej w praktyce, rozkoszy dla oka i humoru. Czego chcieć więcej? Najlepszy prezent na koniec roku szkolnego, który będzie procentował w kolejnych latach nauki. Przyda się jeszcze na studiach a niewykluczone, że i później.
BUKBUK


Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc
Zuzanna Kisielewska
Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
Wydawnictwo Druganoga