BukBuk © 2020

„Wojtek”

Kiedy już w kolejnej godzinie wakacyjnej podróży samochodem na wieś, w góry czy nad morze, tablety w końcu stają się nudne, moje dzieci zaczynają się gapić przez okno: krowa, koń, mała sarenka pod lasem, wszytko staje się nagle wielką atrakcją, ale największą – wiadomo – są bociany.  Czasami widzimy jak w skupieniu żerują na soczysto zielonych łąkach, kołysząc się na długich, cienkich, czerwonych nogach. Mijamy uprzywilejowane wsie, w których na co drugim słupie wznosi się majestatycznie wielkie gniazdo z hałaśliwą bocianią rodziną. 
Bociany, zwane gwarowo wojtkami, uznawane były przez Słowian za symbol życia. Uważano, że na zimę odlatują do rajskich ogrodów, skąd przynoszą wiosną energię na walkę ze śmiercią i chorobą. Do tych wierzeń nawiązał Wojciech Mikołuszko, przyrodnik i dziennikarz w wyjątkowej książce dla dzieci zatytułowanej „Wojtek”, stworzonej we współpracą z Małgorzatą Dmitruk, pochodzącą z Podlasia artystką. Książka została w tym roku nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

W małej wsi na wschodzie Polski, mieszka siedmioletni Jacek wraz ze swoją mamą i ciężko chorym tatą, który stopniowo traci władzę w nogach. Mężczyzna czuje się obciążeniem dla swojej rodziny i dlatego postanawia wyjechać się leczyć. Nie będzie go długo, ile dokładnie? Nie wiadomo. Jego wyjazd zbiega się w czasie z wylotem do Afryki Wojtka, bociana, urzędującego w wielkim, rozpadającym się gnieździe na podwórku domu Jacka. Mały chłopiec wierzy, że powrót bociana zza wielkiej wody przywróci mu tatę. Dlatego zrobi wszystko, aby uratować opuszczone, chylące się ku upadkowi, nadgniłe gniazdo. 

My tymczasem ruszamy odbywamy na skrzydłach Wojtka fascynującą i najeżoną niebezpieczeństwami podróż przez Europę, Azję i Afrykę aż na południe od Sahary. Dowiadujemy się przy okazji całej masy konkretnych szczegółów na temat zwyczajów bocianów i zagrożęń, z jakimi muszą się mierzyć we współczesnym świecie, również ze strony człowieka.

Podobnie jak dzielny ptak, wytrwale dążący do swojego celu, niesiony nadzieją mały Jacek mierzy się z licznymi wyzwaniami, które stawia przed nim choroba i nieobecność jego ojca. Czy Wojtek i Jacek spotkają się ponownie na podlaskim podwórku? I czy tata w końcu powróci?  

Książka zilustrowana jest w zupełnie wyjątkowy sposób. Nawiązując do podlaskich tradycji Małgorzata Dmitruk, stworzyła cykl ekspresyjnych, barwnych wyszywanek, które świetne oddają klimat tej opowieści. 

Jedyna w swoim rodzaju książka umiejętnie i subtelnie pokazująca więź człowieka z przyrodą.  

Wojtek
Wojciech Mikołuszko
Ilustracje: Małgorzata Dmitruk
Agora SA

Książka nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy